ساعت کاری شرکت از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 18 می باشد    |   تماس با پشتیبانی   |   تماس با ما: 68408    |   دانلود کاتالوگ

در این مقاله قصد داریم تا به تفاوت انواع پورت اتصال های هارد ( SSD ) بپردازیم.

بررسی تفاوت انواع پورت اتصال های هارد ( SSD )

می توان هارد های  ssdرا از لحاظ اتصال درگاه ( کانکتور ) به چهار دسته تقسیم کرد که در زیر به توضیح هر یک پرداخته ایم :


درگاه اتصال M.2
درگاه اتصال SATA
درگاه اتصال U.2
درگاه اتصال PCI Express


درگاه اتصال M.2


هارد M.2 یک نوع حافظه اس اس دی است که برای ذخیره سازی دیتا ها در تجهیزاتی مانند کامپیوتر های شخصی ، سرور ها و مواردی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع حافظه از رابط ( درگاه اتصال ) M.2 استفاده می کند که یک درگاه بسیار سریع و کوچک برای اتصال به مادر برد و سرور ها است. هارد M.2 از تکنولوژی NAND FLASH برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می کند و به عنوان یک جایگزین مناسب برای هارد دیسک های ( HDD ) و هارد های اس اس دی به حساب می آیند.
ابعاد بسیار کوچک آن ها را می توان یکی از مزایای مفید هارد های M.2 نسبت به بقیه هارد ها دانست، که امکان نصب بر روی مادربرد های مدرن و روز دنیا را فراهم می کند. این هارد ها در اندازه ها و ظرفیت های مختلفی در بازار وجود دارند که می توانند به عنوان حافظه های اصلی یا حافظه های بسیار سریع در سرور ها مورد استفاده واقع شوند.
در کل این هارد با توجه به سرعت و ابعاد کوچکی که دارد برای استفاده در کامپیوتر های شخصی و لب تاپ ها بسیار مناسب هستند.


درگاه اتصال SATA


هارد های اس اس دی SATA یکی از ارزان ترین و البته قدیمی ترین نوع هارد در بازار فعلی است. این هارد بهترین و مناسب ترین گزینه برای جایگزینی با هارد دیسک های قدیمی ( HDD ) موجود بر روی کامپیوتر های شخصی و لپ تاپ ها به حساب می آید ، زیرا شما به راحتی می توانید یک هارد اس اس دی SATA را بدون نیاز به تخصص خاصی جایگزین هارد دیسک های قدیمی کنید.
این مدل هارد 4 یا 5 برابر از سرعت بیشتری نسبت به هارد های ( HDD ) بهره می برد و برای لپ تاپ های قدیمی و ضعیف پیشنهادی کاملا مناسب می باشد.


درگاه اتصال U.2


هارد اس اس دی با درگاه اتصال U.2  قبلا با نام SFF – 8639 شناخته می شد، که یک استاندارد رابط رایانه ای برای اتصال هارد اس اس دی به رایانه است. این نوع هارد های ssd از برند اینتل و سامسونگ از بهترین های این مدل در بازار هستند.
این درگاه اتصال ، مشخصات الکتریکی و پروتکل های ارتباطی را پوشش می دهد. این رابط اکثرا برای بازار هایی که از هارد های سازمانی استفاده می کنند ساخته شده است.
یکی دیگر از مزایای اصلی اتصال U.2 و فاکتور شکل U ، سازگاری با هارد های ( HDD ) است. تولید کنندگان سرور و حافظه ها میتوانند سیستم های سازمانی را با ترکیبی از هارد های ( HDD ) و ( SSD ) های PCLe ، SATA و U.2 بر اساس نیاز مشتریان خود پیکربندی کنند.
به صورت کلی این مدل هارد برای استفاده سازمانی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.


درگاه اتصال PCI Express


این هارد معمولا در ابزاری مانند کارت گرافیک مورد استفاده قرار میگیرند، یعنی دستگاه هایی که به انتقال داده با سرعت بالا نیاز دارند ، اما این مدل از هارد های اس اس دی ثابت کرده اند که به عنوان درایو های ذخیره سازی اطلاعات هم مفید و کاربردی هستند. سرعت انتقال این هارد در هر خط 985 مگابایت در ثانیه است .
هارد های PCI عمر باتری کمتری دارند و اگر دائما در حال خواندن و انتقال اطلاعات و داده ها هستید ، این مدل از هارد های اس اس دی از سرعت بیشتری بهره می برند اما این را هم باید در نظر گرفت که آنها انرژی بیشتری نیز صرف کرده و در نتیجه با عمر باتری ضعیف تری که زود تر هم تمام می شود روبرو میشوید.


مقایسه هارد M.2 با SATA

همان گونه که پیشتر نیز اشاره کردیم ، هارد های ssd M.2 جایگزینی مناسب برای هارد های اس اس دی با درگاه اتصال SATA به حساب می آیند. و در عین حال هارد های اس اس دی SATA به علت قیمت مناسبی که نسبت به هارد های M.2 دارند همچنان در بازار موجود هستند و انتظار می رود به دلیل ابعاد و اندازه ای که دارند در سال های آتی در تجهیزاتی مانند لپ تاپ ها بیشتر مورد استفاده قرار گیرند.

در ادامه با توجه به این که درگاه اتصال هارد های SATA و M.2 شکل فیزیکی متفاوتی دارند ، این امکان وجود دارد که در یک دستگاه بطور همزمان از هر دوی آن ها استفاده کرد.


به طور کامل ، تفاوت این دو هارد در موارد زیر خلاصه می شوند :


1 – هارد های اس اس دی M.2 نسبت به هارد های SATA از سرعت بیشتری بهره می برند و اطلاعات بیشتری را ذخیره می کنند. به طور مثال ، بیشتر های های SATA که در بازار وجود دارند ظرفیتی برابر با 500 گیگابایت هستند ، در حالی که هارد های M.2 در ظرفیت های بیشتری نیز موجود هستند.

2 – هارد های اس اس دی M.2 از رابط های SATA 3.0 ، USB 3.0 ، PCIe 3.0 و فناوری های جدیدتری پشتیبانی می کند در حالی که هارد های SATA تنها از رابط SATA پشتیبانی می کنند.

3 – هارد های اس اس دی M.2 عملکرد کاملا مشابه ای با هارد های SATA دارند. ولی با این حال سرعت پردازش M.2 سریع تر است.

4 – یکی دیگر از تفاوت های این دو هارد در این است که PCLe اجازه می دهد تا هارد های M.2 از پروتکل NVMe استفاده کنند که عملکرد بالاتری را نسبت به سایر رابط ها ارائه می کنند.
همین امر باعث کاهش زمان تاخیر ، افزایش lops و مصرف انرژی را به دنبال دارد.


در آخر

هر کدام از این هارد ها میتواند برای یک مخاطب با توجه به بودجه و عملکردی که برای خود تعیین کرده جذاب و کار آمد باشد پس بهترین هارد و بدترین از لحاظ تئوری وجود ندارد زیرا هر کدام برای یک کابر خاص طراحی و عرضه شده است. در آخر نیز برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را میان این دو هارد داشته باشید می توانید با کارشناسان ما در این زمینه مشاوره بگیرید.