ساعت کاری شرکت از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 18 می باشد    |   تماس با پشتیبانی   |   تماس با ما: 68408    |   دانلود کاتالوگ

در این مقاله می خواهیم نگاهی جزئی به تاثیر کش و علت استفاده این قطعه در هارد دیسک بیندازیم.

آیا تا به حال برای شما این سوال پیش آمده که حافظه کش هارد دیسک چیست و چه کاربردی دارد؟


در این مقاله می خواهیم نگاهی جزئی به تاثیر کش و علت استفاده این قطعه در هارد دیسک بیندازیم.


حافظه کش هارد دیسک گاهی به عنوان بافر ( Buffer ) نیز شناخته می شود. حافظه کش هارد دیسک در واقع کاری که انجام می دهد این است که اطلاعات مهمی که در لحظه باید در دسترس باشند را در خود نگه داشته و استفاده می کند، و در همین عین هارد دیسک در حال نوشتن و ذخیره فایل هایی است که قرار است به صورت دائم ( البته تا زمانی که کاربر اطلاعات را حذف نکند ) بر روی هارد دیسک بمانند. و در واقع می توان گفت که حافظه کش یا بافر هارد دیسک ، دقیقا نقشی همانند حافظه رم را ایفا میکند و همچنین حافظه موقت دستگاه هم است.


علت استفاده این قطعه در هارد دیسک ها


اصلی ترین علت وجود این حافظه در هارد دیسک ها این است که هارد دیسک ها از میکرو کنترلر های بسیار کوچک و ظریفی استفاده می کنند. و کاربرد این میکرو کنترلر ها هم این است که اطلاعات و دیتا را به روش مخصوص به خود پردازش و منتقل می کنند و در واقع حافظه کش هارد دیسک یک فیلتری برای انتقال اطلاعات است.


تاثیر کش بروی اجرای بازی های ویدیویی


هنگام لود شدن ( بارگذاری ) بازی، این اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد دیسک اند که در حال بارگذاری هستند. و دقیقا همین مورد است که پایین بودن حافظه کش در هارد خود را نشان می دهد ، اگر گرافیک بازی ویدیویی سنگین باشد این بازی ها نیاز دارند تا حجم بسیار زیادی از اطلاعات را در هر لحظه از روی هارد بخوانند ، در نتیجه در صورت کم بودن کش ، این انتقال اطلاعات برای پردازش به کندی صورت می گیرد و در نهایت باعث کاهش سرعت لود و یا بارگذاری بازی ها می شود.
در نهایت اگر هارد درایو کُند عمل کند و بافر آن کم باشد، با لِگ و تاخیر در لود شدن صفحه ی بازی مواجه خواهید شد.


جدا از بحث بارگذاری صفحات نیز، ضعف هارد دیسک می تواند تاثیر مستقیم بر اجرای بازی داشته باشد. اکثر بازی های روز دنیا و الخصوص از زمانی که بازی های 64 بیتی رایج شده اند ، حافظه کش هارد بیشترین تاثیر خود را نشان داده اند.


البته باید بدانید استفاده از حافظه کش مختص به هارد دیسک نیست و در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد ، مانند :


سرور های ( DNS )
وب سایت ها
شبکه توزیع محتوا ( CDN )


حافظه کش در وب سایت


حافظه کش در وب سایت دقیقا همان گونه که در هارد دیسک عمل می کند در وب سایت هم به همان گونه عمل می کند اما با ظاهر دیگری ، هنگامی که سایتی را باز می کنید ، حافظه کش تمام اطلاعات وب سایت را جمع آوری کرده و آن را به یک فایل HTML تبدیل می کند و آن را در مرورگر شما باز می کند.


و زمانی که در فواصل زمانی گوناگون همان وب سایت را باز می کنید یک نسخه کش بارگیری می شود. و این فایل به سرور کمک می کند تا وب سایت سریع تر کار کند و بار اضافی نداشته باشد.


و در آخر یک جمع بندی کوتاه


حافظه کش هارد ، همانند کشویی است که تمام محتویات ضروری خود را به صورت موقت داخل آن قرار می دهید تا در زمان دیگری از آن استفاده کنید. این حافظه مانند رم در دستگاه عمل می کند و هر چقدر ظرفیت آن بیشتر باشد عملکرد بهتری را به همان مراتب ارائه می دهد.