ساعت کاری شرکت از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 18 می باشد    |   تماس با پشتیبانی   |   تماس با ما: 68408    |   دانلود کاتالوگ

در این مقاله به معرفی اجزای مختلف هارد های ( HDD ) می پردازیم…

در اینجا به معرفی اجزای مختلف هارد های ( HDD ) می پردازیم.

اجزای تشکیل دهنده برد مکانیکی هارد دیسک


پلتــر
بازوی حرکتی
هد
موتور محرک
فیلتر هوا
موتور Spindle


هارد دیسک


هارد دیسک یکی از مهم ترین حافظه جانبی کامپیوتر می باشد. در واقع هارد دیسک ها یک قطعه ای هستند که قابلیت ذخیره داده های مختلفی را دارند که تمامی اطلاعات یک کامپیوتر یا لپ تاب بر روی این قطعه ذخیره می شوند. هارد دیسک ها به دو دسته اکسترنال و اینترنال تقسیم بندی می شوند.


پلتـــر


پلتر ها دیسک گردان هارد دیسک ها هستند که در قسمت مرکزی هارد قرار می گیرند ، معمولا جنس پلتر ها از شیشه یا آلومینیوم است. البته در حال حاضر بیشتر شرکت ها و سازندگان هارد دیسک ها جنس پلتر ها را از شیشه می سازند، زیرا شیشه ها هم از مقاومت بالایی برخوردار هستن و هم نسبت به پلتر های آلومینیومی از وزن کمتری بهره می برند.
تعداد پلتر در هارد دیسک ها یکسان نیست و به ظرفیت هارد بستگی دارد برای مثال هر مقدار یک هارد فضای ذخیره سازی بیشتری داشته باشد از تعداد پلتر های بیشتری هم برخوردار هستند.


بازوی حرکتی و هد


بازوی حرکتی ، قطعه ای در هارد دیسک ها است که بر روی پلتر قرار دارد. برروی نوک این بازو ها دو عدد هد قرار گرفته است ، که هد ها قطعاتی هستند که اطلاعات را بر روی پلتر پردازش می کنند ، به عبارتی وظیفه این قطعه خواندن و نوشتن بر روی پلتر است. البته جالب است بدانید هد های یک هارد برای خواندن اطلاعات ، هیچ تماس فیزیکی با پلتر برقرار نمی کند و از طریق قدرت مغناطیسی این اطلاعات را پردازش می کند.


موتور محرک یا Voice Coil


موتور حرکت ، قطعه ای است که بازوی حرکتی به وسیله ی آن بر روی پلتر حرکت می کند. در داخل هر موتور متحرک نیز یک میدان مغناطیسی دائمی قرار دارد. در حقیقت با چرخش این موتور پلتر نیز به چرخش در میاید و این اجازه را به بازوی مکانیکی می دهد که به راحتی به وسیله هد اطلاعات را پردازش کند.


فیلتر هوا


فیلتر هوایی که درون هارد دیسک ها قرار دارند وظیفه جذب ذرات مایکروسکپی و ریز گرد ها را بر عهده دارند. این فیلتر از نشستن گرد و خاک بر روی پلتر ها جلوگیری می کنند ، چون اگر این ریز گرد ها بر روی پلتر ها بنشیند باعث اختلال در عملکرد هارد و خرابی آن می شود.
از دیگر کاربرد هایی که میتوان به آن اشاره کرد این فیلتر فشار هوا را در داخل و بیرون هارد برابر می کند .


موتور Spindle


پلتر های داخل یک هارد دیسک انرژی لازم برای چرخش خود را از یک موتور می گیرند. این موتور سرعت چرخش هارد را در هر دقیقه مشخص می کند. برای مثال وقتی که می گوییم سرعت هارد مورد نظر در هردقیقه 7200 دور است، در حال صحبت از سرعت این موتور هستیم.
در برخی از هارد ها سرعت موتور آن ها به صورت کاملا داینامیک تغییر می کند. برای مثال :
در مواقعی که هارد زیاد درگیر پردازش اطلاعات نیست سرعت موتور کاهش می یابد تا از استهلاک و مصرف انرژی هارد دیسک مورد نظر جلوگیری کند.


اجزای تشکیل دهنده برد الکترونیکی هارد دیسک


آی سی درایور موتور
کانکتور برق و کانکتور دیتا
کنترلر هارد دیسک
حافظه کش ( Cache ) یا بافر کش
آی سی رام ROM


آی سی درایور موتور


آی سی درایور ها در واقع یک تقویت کننده جریان هستند که در کنار موتور قرار گرفته شده اند ، این قطعات سیگنال ها را از کنترلر دریافت می کند و این سیگنال ها را تقویت کرده و با قدرت بیشتری به موتور ارسال می کند.


کانکتور برق و کانکتور دیتا


تمامی هارد دیسک ها از دو سری پین اصلی جهت اتصال برق و دیتا تشکیل شده اند. تعداد پین های برق 15 و تعداد پین های دیتا 7 عدد هستند. از بین 7 عدد پین دیتا ، 2 عدد از آن وظیفه ارسال اطلاعات و 2 تای دیگر وظیفه دریافت اطلاعات را بر عهده دارند
پین های برق هارد دیسک نیز وظیفه تامین سه ولتاژ 3.5 ، 5 و 12 ولت را بر عهده دارد. این کانکتور ها یا همان پین ها جزو اصلی ترین قطعات یک هارد دیسک به حساب می آیند


کنترلر هارد دیسک


کنترلر ها از جمله بزرگترین آی سی هایی که بر روی برد الکترونیکی هارد دیسک ها وجود دارند. کنترلر ها تمام اطلاعاتی که بین هارد و مادر برد یک سیستم پردازش می شود را مدیریت می کند اهمیت این قطعه بسیار زیاد است ، به طوری که آن را به CPU  کامپیوتر تشبیه می کنند.
به طور خلاصه این قطعه مغز یک هارد دیسک است و اطلاعاتی که بین هارد و مادر برد منتقل می شود را مدیریت می کند.


حافظه کش (  Cache) یا بافر کش


یکی دیگر از اجزای هارد دیسک ها بافر کش یا حافظه کش هستند. که خود یک توضیح مختصر در مقاله ای دیگر دارد.
به صورت خلاصه این قطعه یک چیپ مستطیلی شکل است که در کنار کنترلر ها قرار گرفته و باید بدانید حافظه کش یا بافر کش همان حافظه رم داخل هارد است. این قطعه قسمتی از داده هایی را که کاربران روی هارد دیسک می نویسند را به پردازنده می فرستند تا آن ها را پردازش کند.
در واقع حافظه کش یا بافر کش به سریع لود ( بارگیری ) کردن برنامه ها و اطلاعات کمک می کند.


آی سی رام ROM

آی سی رام یک نوع رام بلند مدت در داخل هارد دیسک است. تفاوت این نوع حافظه با بافر کش این است که این قطعه اطلاعات و دیتا را به صورت بلند مدت در خود حفظ می کند اما بافر کش این گونه به این شکل نیست .

سعی ما از نوشتن این مقاله کمک به ارتقاء اطلاعات سخت افزاری شما و آشنایی با قطعات هارد بصورت جزئی است اگر برای شما هنوز هم ابهاماتی درباره ی قطعات داخلی هارد دیسک بوجود آمده است می توانید با کارشناسان ما در این زمینه ارتباط بگیرید.